Podnikatelům se uleví od papírování

Živnostenský zákon zřejmě již brzy uleví podnikatelům od nadbytečné administrativy. Senát schválil jeho novelu, která například ruší povinnost podnikatelů opatřovat každou svoji provozovnu speciálním identifikačním číslem, které se v praxi používalo jen pro úřední statistiku. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky. V účinnost má vstoupit od letošního 1. července.

Změny mohou podle vlády ušetřit podnikatelům celkem čtvrt miliardy korun. Vláda uvádí, že jen povinné označování provozoven podnikatelů identifikačním číslem provozovny a povinnost toto číslo dále běžně používat představuje pro podnikatele zátěž zhruba 47 milionů korun.

Podnikatelé také budou mít méně práce při stěhování. Pokud mají místo podnikání na stejné adrese jako bydliště a hodlají to tak zachovat i po přestěhování, stačí jim tento fakt dopředu ohlásit živnostenskému úřadu a už se při stěhování nikdy nemusejí zajímat o nahlašování změny adresy místa podnikání. Živnostenský úřad si adresu sám přepíše.

Less-paper_smallDalší novinkou je rozšíření služeb centrálních registračních míst. Novela podnikatelům umožní, aby mohli prostřednictvím centrálního registračního místa, neboli živnostenského úřadu, oznámit správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce nebo zdravotní pojišťovně i změnu údajů, kterou již neoznamují přímo živnostenskému úřadu. Služby centrálního registračního místa mají živnostníkům ušetřit podle vlády až 171 milionů korun.

Senátor Adolf Jílek (TOP 09) poznamenal, že živnostenský zákon, který platí od roku 1991, už zaznamenal mnoho změn. „Mění se prakticky dvakrát každý rok,“ podotkl. Projednávanou změnu však označil za potřebnou. Vladimír Dryml (ČSSD) pak poděkoval nejen za sebe, ale i za zhruba 800 tisíc nositelů živnostenského oprávnění ministru průmyslu Martinu Kubovi (ODS) za to, že pomáhá živnostníkům od administrativy.

Autor: ČTK