Autonomie zachrání lidstvo

Může nám to v dnešní době připadat jako protimluv. Většina z nás se stále bojí toho, že automatizace a robotizace nás jednou zahubí, roboti nás ovládnou a nastane světová apokalypsa. Já se na to ale dnes podívám trošku z jiného úhlu. A třeba Vás přesvědčím o opaku. Tak pojďme na to.
Asi každému je jasné, že náš mozek není bezedný. Podle jedné ze studií dosahuje kapacita mozku velikosti asi 3 581 terabajtů. Pro představu si dejte vedle sebe 6 tisíc notebooků. Zdá se Vám to dost? No popravdě to zase taková sláva není.

Ale pojďme ještě dál. Norští vědci zjistili, že náš mozek umí zpracovat až 8 vjemů za sekundu, které si ukládá. A nyní si pojďme srovnat dobu, ve které žijeme dnes my a za jakých podmínek žili naši předkové.

Zdroj: http://www.onlinecollege.org

V dnešní době se na nás chrlí neskutečné množství informací, především my, kteří nejsme z generace Z si v dnešní době připadáme asi stejně jako obyvatelé Stocktonu v roce 1825, když viděli vyjíždět vlak do Darlingtonu (Anglie) poháněný parní lokomotivou. Ten jel tak “pomalu”, až se jim z toho motala hlava. A nám se dnes pořádně motá palice ze všech sociálních sítí, internetu, televize, rádia, reklamních nosičů…

Moderní technologie se neustále zrychlují a pěkně rychle nám zvyšují kadenci přívalu informací, které se snaží, a dnes už často marně, náš mozek zpracovat. V knize Data Smog Davida Shenka se píše: ”Jestliže jsme v ­průběhu dne vystaveni velkému množství informací, je velice pravděpodobné, že mnoho těch důležitých nestačíme zaregistrovat”.  Jednoduše řečeno, naše denní kapacita je omezená a už dnes nezvládne zpracovávat všechny informace. A na stres tak máme snadno zaděláno. Tím, že mozek nestíhá, začínáme být nervózní, chceme toho přeci tolik stihnout. Neslýcháte kolem sebe příliš často: “Kdyby měl dne alespoň 36 hodin?” V tom případě je ale něco špatně! A o informační hygieně zatím mnoho lidí neslyšelo. Chyba!

Celý článek je na blogu: www.jdetoibezpapiru.cz