Jak začít doma s minimalismem a nízkým příjmem?

Minimalismus je pro každého. Opravdu. Mnoho lidí má pocit, že je to směr pouze pro úspěšné lidi. Ti mají dostatečné zdroje a mohou se tak věnovat jen konkrétním činnostem a nemusí se zabývat tím vším chaosem, ve kterém dnes žijeme. Není to úplně pravda, podívejme se na několik tipů, jak začít s minimalismem bez ohledu na náš čas, práci a finance.

1 . Rozhodnutí začít
A to i přesto, že to je opravdu náročné. Chudoba, nezaměstnanost, dlouhodobá nemoc, povodně, ale naše vlastní běžné starosti… to vše nás může kdykoliv silně zasáhnout a ovlivnit. Jinak v takové situaci vnímáme vztah k věcem kolem sebe. Zbavit se přebytečných věcí nám však pomůže změnit perspektivu, jakou se díváme na věci, které potřebujeme k životu. Vytváříme si citové vazby a neradi se věcí zbavujeme. Přerušit to silné pouto není snadné.

Zbavit se přebytečných věcí nám však pomůže změnit perspektivu, jakou se díváme na věci, které potřebujeme k životu.

Abychom to nevzdali hned na začátku, je dobré začít s něčím malým, jednodušším. Autor webu www.thissimplebalance.com navrhuje začít koupelnou. Proč? Je to jedna z nejmenších místností v domě, většinou tam nemáme tolik věcí a tak je rychlá výhra na dosah. Je snadné vyhodit skoro prázdné nádoby od pracích prášků, čistících prostředků, zbavit se prošlých léků, zlomených hřebenů, starých zubních kartáčků, zašlých ručníků,…. V koupelně zřejmě nebudete mít moc věcí se silným citovým poutem, které by Vám bránilo v tom danou věc vyhodit.

2. Opravdu potřebujeme k životu tolik věcí, které máme doma?
Je dobré si uvědomit, že to co nám dělá radost a dělá nás šťastnými, jsou zážitky, přátelé, rodina, domácí zvířata a naše vnitřní kreativita, která nám pomáhá plnit naše životní cíle. Je důležité so doma cítit dobře, útulně. Je jasné, že každý máme míru toho, kolik věcí doma musíme mít pro vytvoření tepla domova, je různá. Ale věřím, že u každé domácnosti bychom našli spoustu věcí, které jsme mnoho let nevzali ani jednou do ruky. Ať je to oblečení nebo stará nabíječka od telefonu, který už je dávno nefunkční…

3. Nespěchejte. Udělejte se na to čas.
Pusťte se do toho pomalu, ale s odhodláním. Zbavit se věcí není jen tak, budete permanentně procházet procesem rozhodovací paralýzy. Potřebuji to, nepotřebuji to, potřebuji, nepotřebuji…. Dejte si čas na vyřešení vlastních strachů:

  • jaký mě čeká nejhorší scénář, pokud se věci zbavím?
  • Co budu s věcí dělat, pokud se ji nezbavím? Vdechnu ji druhý život?

4. Minimalizujte duplicitní věci
Samozřejmě, že nejvýhodnější je se duplicit zbavit. Jen málokdy je potřebujeme. Vynechejte z toho jen nákupy věcí na budoucí spotřebu (drogérie, potraviny), ale opravdu potřebujeme 12 per v hrníčku, 3 zubní kartáčky v poličce, 30 ručníků ve skříňce?

5. Vytvořte si „vyčkávací“ box
Pokud se v první fázi bojíte věc vyhodit, založte si krabici, napište si na ní rok a vložte do ní věci, o kterých si nejste jistí, jestli je vyhodit, nebo si je ponechat. Počkejte rok, dva a pokud nebudete mít důvod krabici rozlepit a otevřít, jednoduše ji celou vezměte a zbavte se jí.

6. Vytvořte si vzdálené domácí úložiště
Jedno místo na věci, které používáte jen párkrát do roka. Může to být spacák nebo stan, lyžařská výbava, nafukovací plážová matrace,…. Nemusíte si tak pamatovat, kam všude jste ty věci dali. Stačí vědět a s jistotou jít na jedno místo. Ideálně daleko místa, kde trávíte svůj čas.

7. Neutrácejte zbytečně za drahé organizéry
To není ten hlavní cíl. Myslete chytře, jednejte chytřeji. Ušetříte tak nejen za věci, které nepotřebujete, ale i za organizéry pro věci, které opravdu potřebujete. Internet je plný skvělých úložných systému, ale vždy se dají najít levnější a praktičtější, které i tak stále odpovídají vašemu vkusu.

Myslete chytře, jednejte chytřeji.

8. A nejtěžší bod na závěr. Zastavte nárůst věcí v domácnosti.
Náš návod na „debordelizaci“ má anglický výraz decluttering. Opakem je cluttering, tj. bordelizace :). Po tom, co opravdu vyčistíte váš byt nebo dům (včetně garáže a všech dostupných zahradních domků, kůlen)… musíte i nadále jednat s rozvahou, abyste se znovu nedostali do bodu, kdy bude kolem vás zase spousta zbytečných a nepotřebných věcí. Mě osobně pomáhá 2x ročně (vždy na jaře a na podzím) projít celou domácnost a zbavit se nashromážděných zbytečností, rozbitých věcí a další, které se za těch 6 měsíců nashromáždili a nestačily se vyhodit nebo u kterých už jsem se rozhodl, že je doma nepotřebuji. Rozhodně Vám to už ale zabere jen zlomek času proti prvotnímu odstranění všeho nepotřebného.

Tak teď už zbývá jen jedno. Pustit se do toho :-).

Inspirace na článek z blogu Maximum Gratitude Minimal Stuff.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *